Monday, March 2, 2009

More Expensive than A Crack Habit.

Yes, that's right. The only thing more expensive in this world than having a an addiction to crack, is owning a puppy. Even my obsession with JCREW cashmere and designer handbags falls short of the paramount fiscal responsibility that is owning a dog. Let's take a look at just how much Sully cost the M household in February:

1. Dog Walker complete with four visits per week: 280.00

2. Eukanuba Large Breed Puppy Chow, 50lbs bag: 50.00

3. Gentle Harness (so that Sully doesn't choke and gag himself while walking): 29.99

4. Organic Dog Toy (it was a sheep! he is a SHEEP DOG! he HAD to have it!): 12.99

5. Puppy Bath at Pet Smart ($1.00 per pound of dog): 60.00

6. Ridiculous Dog Toy (that I thought was a sheep, but turned out to be a goat, pre-Organic Sheep find): 9.99

7. The Positive Pooch Puppy Classes (One hour, every Saturday, for six weeks): 135.00


Grand Total: 577.97


Wait. It gets better.


Not included?


1. The price of a new USB cable that will need to replace the old brand new one that Sullivan chewed through.

2. The price to re-pane one of the glass doors on the curio cabinet that Sullivan shattered into nearly a bajillion pieces after knocking over the barstool setting off a chain reaction that ended in the shattering of said glass panel.

3. The price to re-fit a lense to Hubs' Oakley sunglasses.


I think I'm going to need a second job. Or else I'd better start playing the lottery.


Better yet- I'd better start saving up my stipend. As Hubs so lovingly reminds me on a daily basis, "But honey, I neeeeeeeed to have a dog. My life is not worth living without a doooooooog. It's so lonely without a pupppppppy!"
Let's be real. How could you not love this face? He's worth every penny in my book!


10 comments :

  1. Have you tried buying the dog food at BJs or Costco? That's where we go and it's MUCH cheaper...hope that can help a little bit! I feel your pain...I've got two dogs!

    ReplyDelete
  2. I stopped adding everything up. It became to overwhelming!
    Sullivan is so cute!

    ReplyDelete
  3. You can't put a price on that face - or the years of companionship! But I remember the costs...and headaches of training. My two pups are now 4 & 5. I sometimes forget the early days and think we need another one. My husband's philosophy is we can't go above the 1:1 ratio of humans to animals!

    ReplyDelete
  4. I agree with Miss E.. you can't put a price on that face! :) So precious. I know what you mean, my dog is pretty expensive between food, vet bills, medicine, and grooming appointments. But she's worth every penny.

    ReplyDelete
  5. at least he isn't eating your shoes ... my dog ate almost ALL my shoes when he was a puppy!!!! I thought I was going to kill him hahaha I am glad I didn't I don't know what I would do without him now! :-)

    ReplyDelete
  6. I'm glad someone did this post before me!! :) I was having a hard time keeping track of it all, every time I'd turn around to post about it something else would happen :) however... I'd never return a dime of it! :)
    love your blog!

    ReplyDelete
  7. Happy Tuesday- Left you something on my blog! :)

    ReplyDelete
  8. That face is worth every penny.

    ReplyDelete
  9. What a sweet puppy! :) My pom, Bella is finally about a year old & my gosh she chewed up everything! I think she must love earrings...She's swallowed some diamond earrings (yes both of them) and destroyed many others!
    But ofcourse we couldn't live without them!

    ReplyDelete

As always, thanks so much for reading ILYMTC. If you have any questions about a post or want to get in touch with me (or any of the cast of characters here at ILYMTC) email me at iloveyoumorethancarrots(at)gmail(dot)com.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...